Dünyada en çok gelişen sektörlerden birisi olarak hazır yapı sektöründen bahsedebiliriz. Ev, yapı sahibi olmak çok pahalı olduğu için yeni trend hazır yapılardır. Konteynerler, hem taşınabilir hem de kolay üretilebilir bir seçenek olarak hayatımızı kolaylaştırmıştır. Bu yapılar ev, revir, duş, wc, büfe halinde kullanılabilir. Kalabalık ve halka açık organzasyonlarda ya da inşaat bölgelerinde kısa süreli kullanıma uygun yapılardır.

Konteynerların kurulumu dış cephe ve çerçevenin birleştirilmesiyle gerçekleşir. Diğer taraftan iç kısımlar döşenmeye başlanır. Maliyeti düşük olduğu için en uygun fiyata ev sahibi olmak konteynerlarla mümkündür. Aynı zamanda görsel açıdan beton binalardan sıkılanlar için en iyi alternatiflerden biri olarak görülmektedir. Konteyner evler imar izni olan yerlere yapılır ancak bazı durumlarda imara kapalı alanlarda da barınma ihtiyacını karşılamaktadır. Konteyner evler, kurulacağı bölgenin coğrafi yapısına göre yapılmaktadır. Kaynaksız yapı teknolojisiyle üretilmektedir. Üç kata kadar konteyner ev kurulabilmektedir. Yapımında kaliteli fiber levhalar ve boyalı galvaniz bulunmaktadır. Yüzey kaplaması müşterinin zevkine ve isteğine göre yapılmaktadır. Tüm konteynerlarda tesisatlar kullanıma hazır şekilde yerleştirilmektedir. Tamamen düz bir zemine kurulmalıdır. Düz bir zemine kurulmadığında, terazisiz dengede duramaz ve kapı, pencereleri düzgün çalışmaz.

Birde uluslarası ticari taşımada kullanılan konteyner türleri vardır. Bunlar malın vardığı noktaya hasarsız gitmesini, paketlemeden tasarruf etmeyi sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Bunlar çok kullanışlı ve basit oldukları için tercih edilmektedir. Bu türlerin başında genel amaçlı konteynerler gelir. Genel yüklerin taşındığı, çok kullanılan konteyner çeşitleridir. Hige cube konteynerler ise, kuru ve hafif hacimli yükleri taşırken kullanılır. İçinde soğutma ünitesi bulunanlar ise soğutuculu konteynerler olarak adlandırılır. Yükseklik açısından fazla olan yükleri taşımak için üstü açık konteynerler vardır. Ağır ve uzun yükler için üstü açılabilir yükler, uluslaraarası taşımacılıkta, başvurulan konteyner türlerindendir. Tavanı ve yan duvarları olmayanlar ise açık konteynerlerdir. İş makinesi, jeneratör taşımada karşımıza çıkmaktadır.

Tank konteynerler, gaz ve sıvı haldeki yüklerin taşınırken korunmasında etkilidir. Silindirik bir tank halinde olduğu için bu şekilde isimlendirilmiştir. Sadece taban olarak üretilmiş olan platform konteynerler bir diğer çeşittir.