Şantiyeler, bir iş alanında işlerin sürekliliği için kurulan ve genelde işçilerin de dinlendiği prefabrik alanlardır. Bu alanlarda yemek yeme, mola verme, toplantı gibi faaliyetler de yapılır. Bu nedenle bu alanların kullanışlılığı, dayanıklılığı, temizliği gibi durumlar oldukça önemlidir. Bunun için bu alanlarda genellikle şantiye konteynerleri kullanılır. Şantiye konteynerleri, dayanıklılığı, kullanışlılığı ve maliyetinin de oldukça ucuz olması nedeniyle, iş alanlarında sıklıkla tercih edilen bir konteyner olmuştur.

Özellikle inşaat alanlarında kurulan şantiyelerde, işçilerin dinlenme alanları, müşteriler ve misafirlerle toplantılar, mühendislerin ve mimarların çalışmaları buralarda gerçekleşir. Bu nedenle bu alanların küçük ve basık olmaması ve daha geniş bir alana yayılması önemlidir. Şantiye konteynerleri ihtiyacınıza göre şekillendirilebilir ve büyüklüğü, tasarımı ile ilgili dileklerinizi talep edebilirsiniz.

Şantiye konteynerleri, dışarıda sabit kalacak olan ve sürekli hava şartlarından etkilenmesi mümkün olabilecek konteynerlerdendir. Bu nedenle hava şartlarından etkilenmemesi, paslanmaması, su geçirmemesi gibi etkenler oldukça önemlidir. Şantiye konteynerleri dayanıklı ve kaliteli olmak zorundadır. Konteyneriniz tasarlanırken bu şartları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ayrıca ısı ve ses yalıtımı da oldukça önemlidir. Dinlenme ve toplantı esnasında konteynerin soğuk almaması önemlidir.

Şantiyelerde işçilerin konaklaması durumu da söz konusudur. Bu durum söz konusu olduğunda insani ihtiyaçların karşılanması için çeşitli farklı konteynerler de kullanılabilir. Konaklama yapılan şantiyelerde wc ve duş konteynerleri de kullanılabilir ve iki farklı konteyner bir araya getirilerek çoklu konteynerler oluşturulabilir.

Bir iş alanına şantiye konteyneri kurmadan önce, konteynerin şantiyeye uygunluğu, tehlikeli durumlara karşı dayanıklılığı, zemine uygun olup olmadığı gibi unsurlar firmalar tarafından incelenir. Şantiye konteynerlerinde genellikle çelik malzemeler kullanılır ve bu sayede iş alanında herhangi bir tehlikeli durum söz konusu olduğunda konteynerin ve içerisinde bulunan insanların zarar görmemesi sağlanır. Bu sayede çalışanlar güvenle ve hayati tehlike durumu söz konusu olmadan çalışmalarını sürdürebilirler. Ancak çelik olmasına rağmen kullanımı ve montajı oldukça kolaydır. Hafif yapısı ile montaj kolaylığı sağlar ancak dayanıklılığından ödün vermez.